" Zorunlu Trafik Sigortası fiyatları düşecek mi? | HANÖNÜ HABER | Kastamonu Hanönü Haberleri - Hanönü

logo

reklam

Zorunlu Trafik Sigortası fiyatları düşecek mi?

TRAFİK SİGORTANIZI SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN…!

Zorunlu Trafik Sigortası fiyatları düşecek mi? Son durum sorgulama ve hesaplama işlemi nasıl yapılacak?

Otomobil sahipleri tarafından beklenen zorunlu trafik sigortası düzenlenen Torba Yasa ile yenilendi. Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken Torba Yasa hakkında “Kesinlikle ileriye dönük fiyatlara mutlaka olumlu bir şekilde yansır.” dedi. Düzenlemenin poliçe fiyatlarını düşürmeyeceğine dikkat çekti; aksi ve dolmuş hacizlerinin artacağı ifade edildi. Sigorta kapsamında tazminatlarda öncelikle özel esaslar uygulanacak eğer yoksa genel esaslar uygulanacak. Zarar gören kişiler, dava açmadan sigorta kuruluşuna yazılı başvuru yapacak, eğer 15 gün içinde cevap gelmezse dava açılabilecek. Bu yüzden araç sahibi olan bir çok kişi zorunlu trafik sigortası hesaplama işlemleri yapıyor.

Sigorta fiyatları hiç düşmediği gibi artış gösterdi ve bu yüzden milyonlarca kişi sigorta yaptırmaktan kaçınıyor. Fakat sorumluluk sigortası olan, karayollarında sürülen tüm motorlu araçların 2918 Sayılı Karayolları Kanunu’na göre sigorta yaptırması zorunludur. Herkesin merak ettiği zorunlu trafik sigortası fiyatları ne kadar sorusu da düzenlemelerle birlikte son bulacak. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda  trafik sigortası ile ilgili maddeler kabul edildi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek önce basına açıklama yaptı daha sonra Twitter’dan  müjde verdi. Rekabet kurulu sigorta firmaları hakkında araştırma yaptı ve bu araştırma sonucunda 33 şirket hakkında soruşturma açıldı. Torba tasarıda yer alan trafik sigortası ile ilgili Mehmet Şimşek “Sigorta şirketleri zarar ettiği için prim  artırıyorlar, prim arttığı için, belki yarın öbür gün sigortasızlık sorunu ile karşı karşıya kalabiliriz. Primler çok ciddi yükseldiği zaman kayıt dışılık sorunu  ile karşı karşıya kalabiliriz.” dedi. Soruşturmaya göre eğer şirketlerin haksız olduğuna dair bir karar çıkarsa mağdur olan tüketiciler ücretlerini geri alabilecek.

Bilinçli Tüketiciler Platformu Sözcüsü Mehmet İmrek “Daha farklı bir zarara uğrar ise onun da zararını isteyebilir. Belgelendirmek kaydıyla.” dedi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek “Çalışma çerçevesinde, primleri istikrara kavuşturmak amacıyla bazı tedbirlerin alınması uygun görülmüştür. Bu tedbirlerden bir kısmı sigorta şirketlerinin yükümlülüklerinin azaltılmasına yönelik, bir kısmı ise uygulamayla ilgili sorunların çözümüne yöneliktir. Şirket yükümlülüklerinin azaltılmasına yönelik alınan ilk tedbir Karayolları Trafik Kanunu değişikliği olup, taslak Bakanlar Kurulu tarafından imzalanarak hükümet tasarısı olarak TBMM’ye gönderilmiştir. Tasarıyla kişilerin kendi kusurundan yararlanamaması ilkesi getiriliyor. Sigortalının sorumluluğu altında olmayan hususlarda sigorta şirketinin tazminat ödeme yükümlülüğünü ortadan kaldıran tasarıyla trafik sigortası kapsamının genel şartlarla belirlenmesi hususunda yetki alınıyor. Bu düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle sigorta şirketleri bakımından belirsizlikler ortadan kalkmış olacak, tazminat yükü daha öngörülebilir hale gelecek, bu suretle fiyatlamada istikrar sağlanmış olacaktır.” dedi.

İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Turusan Bağcı ise “Bu yasayla bir kere primler düşmeyecek. Ama tekrar dramatik şekilde de artmayacak. En azından belirli bir seviyede durmasını hedefliyoruz. Belki bir miktar iyileşme yapılabilir, ama düşmeyeceğini net bir şekilde söyleyebiliriz.” dedi. Sigortası bulunan sürücüler ise bu kanuna göre yeni gelişmelerin kendilerini etkileyip etkilemediğini merak ettiği için takip ediyor. Kanun’da değişikliği ön gören yasa taslağında 90. madde olan “maddi ve manevi tazminat” değişitiriliyor ve “zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamındaki tazminatlar bu kanun ve bu kanun çerçevesinde hazırlanan genel şartlarda öngörülen usul ve esaslara tabidir. Söz konusu tazminatlar ve manevi tazminata ilişkin olarak bu kanun ve genel şartlarda düzenlenmeyen hususlar hakkında Borçlar Kanununun haksız fiillere ilişkin hükümleri uygulanır.” şeklinde yeniden yapılandırılıyor. TBMM’nin bu maddeyi yasallaştırması bekleniyor. Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener şunları söyledi “Sektörümüz Uluslararası Zorunlu Trafik Sigortası (Yeşil Kart) için ortalama yıllık bin avro öderken, Türkiye’deki zorunlu sigorta için ortalama yıllık 6 bin lira, yaklaşık 2 bin avro ücret ödüyor. Türkiye’deki araçların yaklaşık 3 bin avro ücret ödediği ulusal ve uluslararası zorunlu trafik sigortası için Bulgaristan araçları 650 avro, Macaristan araçları 700 avro, Slovakya araçları ise 435 avro ödemektedir. Filomuz Avrupa’nın en genç filosu, neredeyse tamamı araç takipleri ile izleniyor. Avrupa yollarında sürüş ve dinlenme kurallarına harfiyen uyan, tamamı eğitimli ve psikoteknik testlerden geçen özel ‘SRC3 Belgeli’ sürücüler tarafından kullanılan filomuzun, yurt içinde 365 gün trafikte olan hafriyat kamyonları ve dahili taşımacılarla aynı havuzda değerlendirilmesi haksızlıktır. Yaptığımız bir çalışmada rastgele seçilen bir grup uluslararası taşıma filosunda hasar pirim oranı yüzde 34 çıkmıştır. Sektörümüze bu gözle bakılırsa haksızlıklar da son bulacaktır.” dedi. Zorunlu trafik sigortası son durum 2016 yılı detayları Ajanshaber.com’da.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI TORBA YASA İLE YENİLENDİ

Zorunlu trafik sigortası Torba Yasa ile yenilendi. Sigorta yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler arasında bulunan bir kaç bilgi var. Örneğin sigorta yaptıracağınız şirket sizi 4. kademeden sisteme kaydediyor ve daha sonra 3-2-1 kademelere göre daha düşük primler uyguluyor. Trafik sigortası hesaplama bu yüzden oldukça önemli. Eğer kaza yaparsanız daha sonra 3. kademeye giriyorsunuz ve priminizin üzerine kazadan sdolayı eklenen hasarı ekliyor. Daha sonra is ikinci yıl ki priminiz artarak 1.700 lira çıkıyor. Kaza olmadığı zaman ise hasar için ek bir prim uygulanmıyor. Aslında kazalar değil oluşturulan kademeler prim ödemelerinizi belirliyor. Ucuza bir sigorta yaptırmanın yolu ise daha ufak çaplı kazalarda ve hasarlarda sigortayı devreye sokmak yerine kendiniz ödeme yapmanızdır. Eğer bir arabaya çarpıp farına hasar verdiyseniz bunu cepten ödemek daha doğru olacaktır. Çünkü bu durumda sigortayı devreye sokarsanız primin daha yüksek katında ödeme yapmak durumunda kalırsınız. Bu sigorta hizmeti tüm araç sahibi olan kişilerin yapmasının zorunlu olduğu bir sigortadır. Böylece herhangi bir kaza anında karşı taraftan birisine hem benden hem de maddi olarak vereceği zararları güvenceye alır. Normal şartlar altında bu sigorta yapılmazsa trafiğe çıkılamaz ve bu sigorta ülkemiz sınırları içerisinde geçerlidir. Sigorta araç sahibinin kendi hasarını karşılamaz, sadece zarar verilen kişinin zararını karşılar. Hazırlanan yeni taslak da bir başka düzenleme de 8 iş günü içinde ödeme yapılması ile ilgili oldu.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI FİYATLARI 2016 YILINDA NE KADAR?

Zorunlu trafik sigortası fiyatları ne kadar sorusu primler artınca sık sık sorulmuş, vatandaş da sigorta yaptırmamaya başlamıştı. Yetkililer yapılan taslağa göre “Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartlarıyla Belirlenen Belgeler” maddesi geleceğini ve sigortacının 8 iş günü içinde ödeme yapma zorunluluğunun değiştirileceğini söylediler. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım konu ile ilgili şunları söyledi: “Bir takım yasal boşluklardan yararlanılarak sigorta kapsamındaki hasarların miktarı artırıldı. Sigorta şirketleri de buna dayanarak -tabii bu bir havuz- oradan primlerini artırdılar ama bugünlerde yapacağımız bir düzenlemeyle belki de alternatiflerden bir tanesi, kasko ile trafik sigortasının içeriğini birarada göz önünde bulundurup tek bir poliçeye dönüştürerek ve bu yasal boşluktan kaynaklanan istismarın da önüne geçerek yeni bir sigorta sistemini devreye sokacağız. Yüksek trafik sigortası primleri için çözüm üretiyoruz. Primleri artıran kapsam, kapsam tekrar gözden geçirilecek. Ona göre makul bir çözüm üretmeye gayret edeceğiz. ÖTV’si kaldırılmış yakıt; bunu gündeminize almayın. Böyle bir şey yok. Başka işlere bakalım. İnşallah büyük kaynaklara erişiriz, refah seviyemiz çok ileri gider, madenlerimiz doğal zenginliklerimiz artar o zaman bunları da düşünebiliriz, o zaman zaten ihtiyacınız da olmaz.” dedi.

 

TRAFİK SİGORTANIZI SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN…!

 

hanönü sigorta

Hanönü Sigorta

Zorunlu trafik sigortası fiyatları ve hesaplama işlemi 2016 yılında yenilendi. Sorgulama ve son durum detayları Hanönü Sigorta’da…

 

 

Kaynak ve Alıntılar:ajanshaber.com

Etiketler: » » » » »
Share
1606 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?