" Şeyh Şaban-ı Veli'nin Doğduğu Yeri Taşköprü mü, yoksa Hanönü'mü Araştırması... | HANÖNÜ HABER | Kastamonu Hanönü Haberleri - Hanönü

logo

reklam

Şeyh Şaban-ı Veli’nin Doğduğu Yeri Taşköprü mü, yoksa Hanönü’mü Araştırması…

Yakupoğlu, muhabire yaptığı açıklamada, Şeyh Şaban-ı Veli’nin doğum yerinin Taşköprü mü, yoksa Hanönü‘mü olduğu konusunda tartışmalar bulunduğunu, bunun üzerine bu konuda çalışma yapmaya karar verdiklerini söyledi. Yaptıkları araştırmalara sonucunda Şeyh Şaban-ı Veli’nin Hanönü doğumlu olduğunun anlaşıldığını bildiren Yakupoğlu, şunları kaydetti:

Şeyh Şaban-ı Veli ‘nin nerede dünyaya geldiğine dair ihtilaflı rivayetler bulunmakta…

Genel manada Kastamonu’da dünyaya geldiği konusu nettir. Özel manada ise Taşköprü ilçesinde olduğu iddiası kabul görmüştü. Ancak Taşköprü ilçesinin Gökçeağaç bucağına bağlı bir köy olan Hanönü‘nün 1990 yılında ilçe olması sonucu Şeyh Şabanı Veli’nin doğum yeri tartışmaları da yeni bir boyut kazanmıştı. Çünkü bu zatın doğum yeri olduğu ileri sürülen Çakırçay köyü, Hanönü sınırları dahilindedir. Şeyh Şabanı Veli’nin doğum yerinin tespiti için hayatına dair bilgi veren kaynaklar yeniden gözden geçirildi. Taşköprü ve Hanönü ilçelerinde saha araştırmaları yapılarak, halk rivayetleri derlendi. İlgili kaynaklar ve rivayetler ele alınarak Şeyh Şabanı Veli’nin doğduğu muhitte değerlendirmeler yapıldı. Sonuçta Hanönü ilçesi sınırlarında doğduğu anlaşıldı.”

Şeyh Şaban-ı Veli Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Süleyman Yücel ise Türkiye’nin dört büyük evliyasından biri olarak kabul edilen Şeyh Şabanı Veli’nin doğum yerinin yapılan araştırmalar sonucunda Hanönü ilçesi olduğunun kayıtlara geçtiğini anlattı.

Kastamonu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu, yaptıkları çalışmalar sonucunda Şeyh Şaban-ı Veli’nin Hanönü’de dünyaya geldiğini belirlediklerini söyledi.

 

Şeyh Şaban-ı Veli'nin Doğduğu Yeri Taşköprü mü, yoksa Hanönü'mü Araştırması

Şeyh Şaban-ı Veli’nin Doğduğu Yeri Taşköprü mü, yoksa Hanönü’mü Araştırması

Kaynak:AA

 

Yakupoğlu, muhabire yaptığı açıklamada, Şeyh Şabanı Veli’nin doğum yerinin Taşköprü mü, yoksa Hanönü‘mü olduğu konusunda tartışmalar bulunduğunu, bunun üzerine bu konuda çalışma yapmaya karar verdiklerini söyledi. Yaptıkları araştırmalara sonucunda Şeyh Şabanı Veli’nin Hanönü doğumlu olduğunun anlaşıldığını bildiren Yakupoğlu, şunları kaydetti:

Etiketler: » » » » » » »
Share
1637 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?