" ŞEKERPANCARI ÜRETİMİ DURACAK, ÇİFTÇİLER PERİŞAN OLACAK | HANÖNÜ HABER | Kastamonu Hanönü Haberleri - Hanönü

logo

reklam
24 Şubat 2018

ŞEKERPANCARI ÜRETİMİ DURACAK, ÇİFTÇİLER PERİŞAN OLACAK

İlk fabrikası 1926 yılında açılan, Cumhuriyet tarihinin ilk fabrikalarını bünyesinde barındıran Türkiye Şeker Fabrikalarına ait 14 fabrikanın satışı ilan edildi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığının (ÖİB) Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye ait 14 fabrikanın satış yöntemiyle ayrı ayrı özelleştirilmesine ilişkin ilanı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. ÖİB’nin yüzde 100 hissesine sahip olduğu Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye ait 14 fabrika, satış yöntemiyle ayrı ayrı özelleştirilecek.

Buna göre;

14 şeker fabrikasının özelleştirilmesine ilişkin ihaleler pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek ve pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımıyla yapılacak açık artırma suretiyle sonuçlandırılabilecek. İhalelere gerçek ve tüzel kişilerle yatırım fonları ve ortak girişim grupları (OGG) katılabilecek. İstekliler, ayrı ayrı olmak koşuluyla birden fazla ihaleye teklif verebilecek. Birden fazla fabrika için teklif verilmesi halinde bu teklifler birbirleriyle ilişkilendirilmeyecek.

Şartnameler, 26 Şubat’ta ÖİB’den temin edilebilecek. İdare’den ihale şartnamesi almış isteklilere talepleri halinde durum tespiti yapmak üzere fabrika ziyaretinde bulunma ve fabrikanın yöneticileriyle görüşme imkanı sağlanacak. Teklifler Türk Lirası olarak verilecek. İhale bedeli peşin veya vadeli önenebilecek. İhale bedelinin vadeli olarak ödenmesinin talep edildiği takdirde asgari yüzde 30’u varlık satış sözleşmesi imza tarihinde peşin, ihale bedelinin vadeye bırakılan tutarı ise azami 12 ayda bir ödeme yapmak kaydıyla en çok 48 ayda ve eşit taksitlerle vadeyle bırakılan tutar üzerinden ödeme tarihleri itibariyle hesaplanacak vade farkıyla ödenecek.

İstekliler son tekliflerini, Bor, Çorum, Kırşehir ve Yozgat şeker fabrikaları için 3 Nisan’a, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu ve Turhal şeker fabrikaları için 11 Nisan’a, Afyon, Alpullu, Burdur, Elbistan ve Muş şeker fabrikaları için ise 18 Nisan’a kadar verebilecek.”

BU İDDİA DOĞRU MU?

Türkiye’deki şeker fabrikalarının satışının NBŞ üretimi yapan Cargill’in raporu doğrultusunda olduğu iddia ediliyor. Türkiye’de NBŞ üretiminin %90’nı bu şirketin tekelinde. Şeker pancarı fabrikaları satılınca sağlığa zararlı olarak görülen NBŞ üretiminin piyasayı tamamen ele geçireceği iddiaları var. Bu da toplum sağlığı açısından endişe yaratıyor.

Özelleştirme bir çok spekülasyonu ve iddiaya da beraberinde getirdi. Bunlardan en dikkat çekici olanı NBŞ iddiası ve bir ABD’li şirketin bu işteki rolü… Kamuoyunu rahatsız eden bu noktaların açıklığa kavuşturulması gerekiyor. İşte şeker pancarı işindeki o iddialar;

NBŞ NEDİR? : NBŞ Nişasta bazlı şeker demek. Türkiye’de NBŞ mısırdan üretiliyor. Mısır Şurubu ise vücutta früktoza dönüşmesi sebebiyle zararlı bulduğu bir ürün. Fruktoz, insülin direncini olumsuz olarak tetikliyor. Şeker hastalığı ve şişmanlık başta olmak üzere kanserden kalp hastalıklarına ve karaciğer yetmezliğine kadar birçok kronik hastalıkları yol açıyor.

NBŞ ÜRETEN FİRMALAR : Türkiye’de NBŞ üretimi, beş firmanın denetiminde bulunuyor. Bu şirketler Cargill(ABD), Amylum(Britanya ve ABD Ortaklığı), PNS (Cargill ve Türk Ortaklığı), Tat Nişasta ve Sunar Mısır Entegre’den oluşuyor.

ŞEKER PANCARINDAN DAHA UCUZ

Mısır şurubunun fiyatı, şeker pancarı şekerine göre ton başına 250-300 dolar daha ucuz ve sıvı olarak pazarlanabilmekte. Bu nedenlerle, şekerlemeler, unlu mamuller, reçel, alkollü ve alkolsüz içecekler gibi şeker gıda sanayinde yaygın olarak kullanılıyor.

AB’DE DÜŞERKEN TÜRKİYE’DE ARTIYOR

NBŞ’lerin tüketimi, AB’de ve dünyada düşerken Türkiye’de yükseliyor. Türkiye’de kişi başına NBŞ tüketimi 6 kg. iken, AB’de bu miktar 1 kg. civarında. 2013 yılındaki yasa tasarısı ile Türkiye’deki NBŞ kotası yüzde 10’dan yüzde 15’e çıkarıldı. AB ülkelerinde kota oranı yüzde 4 civarında.

KEMAL DERVİŞ’İN BAŞLATTIĞI SÜREÇ

Aslında şeker fabrikalarının özelleştirilmesi yeni bir konu değil. Kemal Derviş’in başlattığı süreç devam ediyor. Türkiye 2000’i yıllara değin şeker sadece şeker pancarından üretiliyordu. Kemal Derviş pancardan şeker üretimini pahalı bulup, şeker yasası ile üretime kota getirdi. Yasal düzenleme ile de mısır gibi bitkilerden Nişasta Bazlı Şeker(NBŞ) şeker üretiminin yolunu açtı.

14 FABRİKA NE ZAMAN SATILACAK? : Türkiye’nin şu anda 14 adet şeker fabrikası var. Bor, Çorum, Kırşehir ve Yozgat Şeker fabrikaları 3 Nisan’da, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu ve Turhal fabrikaları 11 Nisan’da, Afyon, Alpullu, Burdur, Elbistan ve Muş fabrikaları ise 18 Nisan’da satılacak. Böylece devlet şeker üretiminden tamamen çıkmış olacak.

 

14 Şekerpancarı fabrikası Satılıyor

14 Şekerpancarı fabrikası Satılıyor

 

 

KAYNAK:Birgün,internethaber.com

Etiketler: » » » »
Share
960 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?