" Recai KARADAĞ; 100 TL Sattıkları Meyvenin Talebine Yetişemiyor | HANÖNÜ HABER | Kastamonu Hanönü Haberleri - Hanönü

logo

reklam

Recai KARADAĞ; 100 TL Sattıkları Meyvenin Talebine Yetişemiyor

Hanönü ilçesinde uzun yıllar Orman İşletmede çalışan Recai KARADAĞ ve eşi Melahat KARADAĞ yabani bir meyve türünde yaptıkları kompostoya olan taleplere yetişememe sıkıntısı yaşıyor.

Recai KARADAĞ&Melahat KARADAĞMerhaba; öncelikle sizi tanımak isteriz Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?
Ben Hanönü ilçesi Tepe köyünde doğdum, büyüdüm. Çalışma hayatım hep Hanönü Orman İşletmesi ve Köy hayatı olarak geçirdim. Şu anda da İşletmeden emekliyim. Ailemle birlikte Gebze’de ikamet ediyoruz ama halen ilçeme sık sık gidip gelmeye çalışıyorum. Çünkü ilçemin, köyümün hem bende hemde ailemin her bir ferdinde ayrı ayrı yeri, önemli anıları var. Şartlar fiilen bizi uzak tutsa da, gönül bağımız, aklımız hep oralarda aslında…

Bu sırlı meyve ve yaptığınız kompostoya olan ilgiden biraz bahseder misiniz?

Tabi. Öncelikle sır olan bir meyve değil. Aslında bizim gibi köy hayatı yaşayan birçok kişi bu yabani meyveyi bilir. Ben de çocukluğumdan beri bildiğim ama yanlış tanıdığım bir meyve olduğunu ifade edebilirim. Çünkü dağlar da yetişen bir meyve ve ekşi, acı bir tadı olduğu için yemezdim, yedirmezdim de. Zararlı gibi bir yanlış bilgi, algı vardı sanırım.

Ama bir gün Gebze’de bulunan bir çiftliğe ziyarete gittiğimizde şeker hastası olan köy halkınından birkaç kişinin bu meyveyi toplayıp yediğini öğrendim. O zamana kadar hiç yemediğim için şaşırdığımdan, köylülerle bu yabani meyve üzerine birkaç saat konuştuk. Ertesi gün aynı meyveyi bulup denemek istediğimde biraz endişelerim de vardı. Denedikten sonra çok ekşi, acı bir tadı olmasına rağmen özellikle şeker hastalığına karşı çok hızlı ve olumlu etkileri olduğunu eşimde, bende tecrübe edince ticaretini yapmaya yöneldik.

— Peki bu meyveye olan ilgi nasıl birden arttı. Fiyatı bu kadar pahalı olmasına rağmen alıcısı çok fazla büyüyor?

Biz nasıl ticaretini yaparız deyince, ilk olarak yeşil, yaş halinde meyve olarak kilo ile satalım dedik. Kilosunu 20 TL’den ilk başta mahalle halkına sunduk. Daha sonra eşimde bende köyden, toprağın içinden geldiğimiz için farklı bir yol geliştirmek üzere bu meyveleri 5-6 saat kaynatarak komposto halinde şişelemeye başladık. 4-5 kilodan ancak 1 kiloluk şişelenmiş kompostosunu üretince kavanoz halinde satışa sunduk. Ve hem daha fazla talep hem de daha fazla şifalı, etkisinin de daha hızlı olduğu yönünde dönüşler almaya başladık.

İlk başta 1 kiloluk kavanozları 80 TL satıyorduk. Şu anda ise 140 TL civarında fiyatlarla satışını yapıyoruz.

— Müşterileriniz daha çok yakın çevreniz mi oluşturuyor?

Aslında ilk aylarda, biraz önce de dediğimiz gibi sadece mahallemiz ve akrabalarımız bizden rica ediyordu. Bugüne geldiğimiz de ise özellikle bunu araştırmak isteyen doktor, eczacı ve şeker hastası olupta bizi duyan uzak yakın her yerden arayanımız oluyor.

— Bu doğrultu da hedefleriniz var mı?

Aslına bakarsanız ben emekliyim. Yani çok uzun yıllar yorucu bir çalışma, koşuşturmaca ile yaşadım. aynı durum eşim için de geçerli. Biz daha çok hobi olsun diye, birazda çiftlikte ortam değişikliği olsun derken böyle bir şeyin içine girdik. Daha hedef yapacak yada hayal kuracak ne zamanımız nede imkanımız olmadı desek daha doğru olur. Tabi ki birilerine faydası olsun isterim. Keşke daha fazla yapılıp daha fazla kişiye hemde daha uygun fiyattan sunulsa diyorum bazen. Çünkü sağlık gibisi yok.

İlerleyen aylarda sanırım bu sorunuzun cevabını daha net görebileceğiz.

Evet değerli Hanönü Haber HH okurları, sağlık her şeyden önce gelir, YETER Kİ SİZE BİR ŞEY OLMASIN dileklerimizi sunarken, Doktor ve alanında uzman desteklerden sonra bitkisel, alternatif tıp yollarının da yardımı ararsanız bu röportaj yazımızda birçok faydalı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Dr.Ender Sarac’ın Şekeri Düşüren Önerileri

 

Burada mutlaka hekim kontrolünde yapılması gereken ilaçlı tedaviden bahsetmeyeceğiz ama bilinçli uygulandığında çok olumlu etkileri olan doğal önerilerden söz edeceğiz.

 

 

İNSÜLİN KULLANMAYAN ŞEKER HASTALARI İÇİN ÖNERİLER :

1-Öncelikle Kilo Kontrolu çok ama çok önemli. Siz en iyi doktorada gitseniz en iyi ilaçları da kullansanız eğer kilonuz aşırı ise zamanla kullandığınız ilaçlarda daha az etkili olmaya başlarlar hatta kilo almaya devam ederseniz bu ilaçların dozunun artması bile hatta 2.   3. Ilaçların eklenmesi de gerekebilir.Mutlaka ama mutlaka ideal kiloya düşün.

2-Egzersiz, Spor yapmak çok önemli :    Sadece şekerli gıdaları, yağlıları, tatlıları almamak önemli değil belki de daha önemlisi onları YAKMAK.Siz kimyasal ilaçlara güvenip kalori harcamazsanız yanlış yaparsınız  karbonhidratları az almak kadar yakmak da önemli.

Nasıl egzersiz yapacaksınız?  Asla ağır egzersizler yapmayın çünkü çok ağır egzersizler kan şekerini düşürüp istenmeyen sonuçlara yol açabilir en doğrusu her gün düzenli ve ağır olamayan egzersizler yapmak. Ben hastalarıma en başta yürüyüşü sonra yüzmeyi, yogayı, pilatesi, tarlada-bahçede çalışmayı,kısacası kaslarını kullanmalarını öneriyorum. Eğer kaslarınızı erimesine müsaade etmezseniz ve kas kitlenizi artırırsanız istirahat halinde de beden daha çok kalori tüketir,düzenli egzersiz ve hafif basit direnç egzersizleri örneğin ağırlık çalışmaları kas kütlesini korumak için çok iyidir.

3-Büyük mucize TARÇIN:  Eskiden tarçının kan şekerini düşürücü etkisi tam olarak fark edilememişti ama artık biliniyor.Düzenli olarak günde 3 kez yarım tatlı kaşığı tarçın tüketen kişilerde kan şekerinde belirgin düşmeler gerçekleşiyor üstelik şeker hastalarında sık görülen bir sorun olan ayak ve sindirim sistemi mantarları da daha az görülüyor.İsteyen kabuk tarçını suda çay gibi demleyip de kullanabilir,sonuçta tarçın mutlaka tüketmenizde yarar var ama bir konuda dikkat tarçın kan şekerini düşürdüğünden dolayı düşük kan şekeri olan hipoglisemi hastaları için uygun değildir.Bir de tarçını ana yemeklerle beraber tüketin ara öğünlerde çok tüketilirse kan şekerini düşürebilir.

4- Kekik suyu:  Genelde aktarlarda veya eczanelerde bulunan kekik suyu kekiğin kaynatılmasıyla elde edilen bir sıvı sanılır ama bu yanlıştır çünkü kekik suyu özel damıtılma yöntemiyle kekikten elde edilen bir üründür ve kan şekerini ciddi düzeyde düşürücü bir etkiye sahiptir. Sabah ve akşam 1-2 çorba kaşığı kadar kekik suyu biraz suyla karıştırılıp içilebilir.Saf haliyle içmeye kalkmayın çünkü tadı çok acıdır.Sadece yüksek tansiyonu olanlar dikkatli olmalılar tansiyonu 1 puan kadar yükseltebilir.

5-Mahlep: Kan şekerini en güzel düşüren baharatlardan biridir.Pek çok kurabiye,kandil simidi,hamur işlerinde kullanılan mahlep aslında çok iyi bir şeker dengeleyicidir. Üstelik de neredeyse yan etkisi yok denecek kadar azdır.

6-Kuşburnu: Şekersiz marmelatı, çayı,ezmesi hepsi de yararlı.Bol bol tüketebilirsiniz ama çayı sıvı ihtiyacını da karşıladığından daha tercih edilebilir.

7- Acı Badem: Ciddi bir şekilde kan şekerini düşürür ama hala pek çok satıcı acı badem diye normal bademi satabiliyor.Acı badem, kurabiyesinin de yapıldığı oldukça buruk tatta bir bademdir.Günde 1-2 adet tüketilebilir ama fazlası ve uzun süreli kullanımı sakıncalı olabilir.

8-Acı Bakla: Bu bakla çeşidi de yine buruktur ve şekerin doğal yolla düşürülmesinde şaşırtıcı derecede olumlu sonuç verir ama aşırı miktarda ve çok uzun süreli kullanılmaması daha doğru olur.

9- KROM destekleri : Krom da doğal bir mineraldir.Pankreasın insülin salgılamasını % 20-30 oranında olumlu etkiler ve ciddi bir yan etkisi yoktur.Mayadan doğal yolla edilenleri kaliteli çeşitlerindendir.Günde 1 veya 2 adet haplarından alınırsa kan şekerinin ayarlanmasında yardımcı olur.Eczanelerde bulunur.

10- SU, SU, SU VE YİNE SU: Su aslında en iyi şeker düşürücüdür ve hele yaz aylarında en az 3-4 litre şekersiz sıvı alınmalıdır.Ne kadar bol su içilirse o kadar defa az idrar yolları hastalığı görülür ve kan şekeri daha iyi dengelenir.

KAN ŞEKERİNİ DÜŞÜRMEYE YARDIMCI ÇAY TARİFİ:

1 büyük bardak su, 1 tatlı kaşığı kuşburnu, 1 tutam kekik, 4-5 adet parmak ucu kadar parçalanmış kabuk tarçın. Kekik hariç tüm malzemeyi 2-3 dakika hafifçe kaynatın ateşi kapatınca kekikleri ekleyin 4-5 dakika demlensin ve süzüp şekersiz olarak için. Bu çayı günde 3-4 fincan içebilirsiniz.

ŞEKER HASTALARI HANGİ MEYVELERİ YİYEBİLİR ?

Aslında diğer hamur işleri, pilav, makarna,ekmek,tatlıları çok azalttıkları gün abartmadan tüm meyvelerden yiyebilirler ama genelde onlara en uygun meyveler vişne,diri çok olgunlaşmamış kiraz,erik,yeşil elma,kivi,sert buruk armut,ayva, hamımsı Trabzon hurması,karadut,böğürtlen,ahududu,yaban mersini,çekirdekli buruk mor üzüm,nar,çilek, hamımsı nektarin, kayısı-şeftali,papaya dır.Muz,tatlı çekirdeksiz üzüm,portakal, mandalin, tatlı olmuş meyveler,kavun,karpuz çok dikkatli tüketilmesi gereken meyvelerdir.Diğer meyvelerden kontrollü miktarda tüketilebilir.

ALKALİ SU VE MADEN SUYU şeker hastalarında mutlaka tüketilmeli çünkü şeker hastalığında kan ph.sı daha asidiktir bu nedenle alkali ağırlıklı beslenme ve bol su eğer ciddi bir ödem ve tansiyon sorunu yoksada maden suyu oldukça iyidir.

ŞEKER HASTALARI HANGİ VİTAMİNLERİ VE DESTEKLERİ ALMALI ?

Krom,B-kompleks ve özelliklede ekstradan B-12 vitamini,Co-enzim Q-10,Omega-3,Gözler için Bilberry desteği,arı poleni ve sütü,ileri yaşda kalsiyum ve D-vitamini hekiminize danışarak alabileceğiniz desteklerden bazılarıdır.Ozon tedavisi de şeker hastalarının daha genç ve diri kalması,enfeksiyon risklerinin azalması açısından çok yararlıdır.Eğer gerek olursa kan şekerini en kötü etkileyen faktörlerden olan stres ve depresyona karşı da doktor kontründe doğal antidepresanlar kullanılabilir.

 

 

 

 

 

 

Kaynak ve Alıntılar:endersarac.com 

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1788 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?