" Gökçeağaç Kilimi Dokumacılığı Projesi | HANÖNÜ HABER | Kastamonu Hanönü Haberleri - Hanönü

logo

reklam

Gökçeağaç Kilimi Dokumacılığı Projesi

Gökçeağaç Kilimi “Yöresel Kilim Dokumacılığı Projesi” ile Canlandırılıyor. Halk Eğitim Müdürü Hayati Acun Hanönü Gökçeağaç kilimini canlandırma hedefi olan “Yöresel Kilim Dokumacılığı Projesi kapsamında Kurs açıldığını ifade etti.

Halk Eğitim Müdürü Hayati Acun, muhabire yaptığı açıklamada, projenin Hanönü Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Kastamonu Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğünce yürütüldüğünü söyledi.

Kilimlerin kök boyalı kirmen ipiyle dokunan sarma ve ilikli kilimler olduğunu anlatan Acun, usta öğretici Aynur Türkmen yönetiminde sürdürülen kursa 12 kişinin katıldığını bildirdi.Kursun günde 8 saat olmak üzere 9 hafta devam edeceğini aktaran Acun, “Bu kursla taşrada istihdamında güçlük çekilen risk gruplarına meslek kazandırmayı ve nitelikli iş gücü oluşturmayı hedefliyoruz.

Bu kursla kursiyerlerimizi tüketici durumundan çıkartarak üretici pozisyonuna getirmek amaçlarımız arasında” dedi.Acun, açılan yöresel kilim dokuma kursu sayesinde kursiyerlerin unutulmaya yüz tutmuş ata yadigarı yöresel değeri canlandırarak kültüre katkıda bulunacaklarını kaydetti.

Kaynak: AA

Etiketler: » »
Share
1731 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

#

Gökçeağaç Kilimi Dokumacılığı Projesi” için 1 yorum

  1. Cemil BAYDAR : diyor ki:

    Kilimcilik benim çocukluğumda çok verdı ama Kendir ekilmesi Yasaklandı Ondan sonra Kilimcilikde sona erdi Yeniden İzin verilirse Hanönü’ye ve çevre köylere büyük katkısı olacağına eminim Hem Halk faydalanacak Eken işleyende kazanacak Bir pazar oluşacak Yeni bir heyacan başlayacak Kurs ise yeni ustalar kazanacak Kilim dokumacılığı ölmemeli Halkın buna ihtiyacı var Saygılar efendim